Hoppa till huvudinnehållet
Namnkompass

FlicknamnHebreiska

Anne-Sofie

Anne-Sofie betyder «nåd och vishet».

StatistikJämför namnRapportera fel

Besläktade namn Anne-ChristineAnne-MarieAnne-CharlotteAnne-LieAnne-BrittAnne-Lise

Kort svar

Antal i Sverige
427
Betydelse
«nåd och vishet»
Namnsdag
Ingen namnsdag

Betydelse och ursprung

Bakgrund

Dubbelnamn av Anne, som motsvarar Anna, och Sofie, grekiska sophia, vishet.

Ursprung
Hebreiska
Typ
Flicka
Namnsdag
Ingen namnsdag
Första bokstav
A

Fler hebreiska namnFlicknamn som betyder nådRapportera fel

Hur vanligt

Hur vanligt är namnet?

Antal i Sverige
427
Medelålder
58 år

427 personer i Sverige har Anne-Sofie som tilltalsnamn (31 december 2022). Medelåldern är 58 år.

Räknar man alla som har namnet som något av sina förnamn blir det 600.

Anne-Sofie har inte fått tio barn under något år i SCB:s eller Skatteverkets listor.

Utforska

Fler namn att utforska efter Anne-Sofie

Namn med liknande betydelse, ursprung eller popularitet, eller som börjar på samma bokstav.

Läs mer

Läs mer om namnval

Liknande namn

Liknande namn

Namn med samma rot, ursprung eller betydelse som Anne-Sofie.

Utforska

Utforska vidare

Vanliga frågor

Vanliga frågor

Vad betyder namnet Anne-Sofie?
Anne-Sofie betyder «nåd och vishet».
Hur många heter Anne-Sofie i Sverige?
427 personer har Anne-Sofie som tilltalsnamn i Sverige (31 december 2022).

Statistik: SCB / Skatteverket. Betydelse och ursprung: skrivet med AI, granskat i två steg; delvis bekräftad av oberoende källa. Mer om metoden →

Källor och metod

Källor: SCB och Skatteverket. Källor och metod · Rapportera fel