Hoppa till huvudinnehållet
Namnkompass

Flicknamn

Ing-Mari

Ing-Mari tolkas ofta som «Ing (gudanamn) och Mari», men betydelsen är omstridd.

Ing-Mari är en annan stavning av Ing-Marie. Betydelse och statistik står på sidan för Ing-Marie. Gå till Ing-Marie

StatistikJämför namnRapportera fel

Kort svar

Antal i Sverige
876
Betydelse
«Ing (gudanamn) och Mari»
betydelsen är omstridd
Namnsdag
Ingen namnsdag

Betydelse och ursprung

Bakgrund

Dubbelnamn av det fornnordiska gudanamnet Ing och Mari, nordisk form av Maria vars betydelse är omstridd.

Typ
Flicka
Namnsdag
Ingen namnsdag
Första bokstav
I

Flicknamn på ITopp 50 flicknamn 2025Rapportera fel

Hur vanligt

Hur vanligt är namnet?

Antal i Sverige
876
Medelålder
70 år

876 personer i Sverige har Ing-Mari som tilltalsnamn (31 december 2022). Medelåldern är 70 år.

Räknar man alla som har namnet som något av sina förnamn blir det 1 435.

Ing-Mari har inte fått tio barn under något år i SCB:s eller Skatteverkets listor.

Utforska

Fler namn att utforska efter Ing-Mari

Namn med liknande betydelse, ursprung eller popularitet, eller som börjar på samma bokstav.

Läs mer

Läs mer om namnval

Varianter

Andra stavningar

Ing-Mari stavas ibland också så här:

Utforska

Utforska vidare

Vanliga frågor

Vanliga frågor

Vad betyder namnet Ing-Mari?
Ing-Mari tolkas ofta som «Ing (gudanamn) och Mari», men betydelsen är omstridd.
Hur många heter Ing-Mari i Sverige?
876 personer har Ing-Mari som tilltalsnamn i Sverige (31 december 2022).

Statistik: SCB / Skatteverket. Betydelse och ursprung: skrivet med AI, granskat i två steg; inte kontrollerad mot en oberoende källa. Mer om metoden →

Källor och metod

Källor: SCB och Skatteverket. Källor och metod · Rapportera fel