Hoppa till huvudinnehållet
Namnkompass

PojknamnHebreiska

Jan-Olov

Jan-Olov betyder «Gud är nådig och förfaderns arvinge».

StatistikJämför namnRapportera fel

Besläktade namn Jan-OlofJan-Ove

Kort svar

Antal i Sverige
938
Betydelse
«Gud är nådig och förfaderns arvinge»
Namnsdag
Ingen namnsdag

Betydelse och ursprung

Bakgrund

Dubbelnamn av Jan, som motsvarar Johannes, och Olov, fornnordiska Anleifr.

Ursprung
Hebreiska
Typ
Pojke
Namnsdag
Ingen namnsdag
Första bokstav
J

Fler hebreiska namnPojknamn på JRapportera fel

Hur vanligt

Hur vanligt är namnet?

Antal i Sverige
938
Medelålder
67 år

938 personer i Sverige har Jan-Olov som tilltalsnamn (31 december 2022). Medelåldern är 67 år.

Räknar man alla som har namnet som något av sina förnamn blir det 1 390.

Jan-Olov har inte fått tio barn under något år i SCB:s eller Skatteverkets listor.

Utforska

Fler namn att utforska efter Jan-Olov

Namn med liknande betydelse, ursprung eller popularitet, eller som börjar på samma bokstav.

Läs mer

Läs mer om namnval

Liknande namn

Liknande namn

Namn med samma rot, ursprung eller betydelse som Jan-Olov.

Utforska

Utforska vidare

Vanliga frågor

Vanliga frågor

Vad betyder namnet Jan-Olov?
Jan-Olov betyder «Gud är nådig och förfaderns arvinge».
Hur många heter Jan-Olov i Sverige?
938 personer har Jan-Olov som tilltalsnamn i Sverige (31 december 2022).

Statistik: SCB / Skatteverket. Betydelse och ursprung: skrivet med AI, granskat i två steg; inte kontrollerad mot en oberoende källa. Mer om metoden →

Källor och metod

Källor: SCB och Skatteverket. Källor och metod · Rapportera fel