Hoppa till huvudinnehållet
Namnkompass

PojknamnGrekiska

Per Erik

Per Erik betyder «klippa och evig härskare».

StatistikJämför namnRapportera fel

Kort svar

Antal i Sverige
658
Betydelse
«klippa och evig härskare»
Namnsdag
Ingen namnsdag

Betydelse och ursprung

Bakgrund

Dubbelnamn av Per, som motsvarar Peter, och Erik, fornnordiska Eiríkr.

Ursprung
Grekiska
Typ
Pojke
Namnsdag
Ingen namnsdag
Första bokstav
P

Fler grekiska namnPojknamn på PRapportera fel

Hur vanligt

Hur vanligt är namnet?

Antal i Sverige
658
Medelålder
67 år

658 personer i Sverige har Per Erik som tilltalsnamn (31 december 2022). Medelåldern är 67 år.

Per Erik har inte fått tio barn under något år i SCB:s eller Skatteverkets listor.

Utforska

Fler namn att utforska efter Per Erik

Namn med liknande betydelse, ursprung eller popularitet, eller som börjar på samma bokstav.

Läs mer

Läs mer om namnval

Utforska

Utforska vidare

Vanliga frågor

Vanliga frågor

Vad betyder namnet Per Erik?
Per Erik betyder «klippa och evig härskare».
Hur många heter Per Erik i Sverige?
658 personer har Per Erik som tilltalsnamn i Sverige (31 december 2022).

Statistik: SCB / Skatteverket. Betydelse och ursprung: skrivet med AI, granskat i två steg; inte kontrollerad mot en oberoende källa. Mer om metoden →

Källor och metod

Källor: SCB och Skatteverket. Källor och metod · Rapportera fel